Grafik Tasarım

İstanbul grafik tasarım reklamın, duyurunun tanıtılması için dijital ortamda tipografi, şekil, illüstrasyon gibi teknikler kullanılarak hazırlanmasıdır. Dijital bir ortamda çalışıp bu teknikleri kullanarak yapan kişiye “grafik tasarımcı” denir. Grafik tasarımcıların iyi bir hayal gücü yüksek, renkleri uyumlu kullanabilen bir kişiliğe sahip olması gerekir. Grafik tasarım, günümüzde tanıtım ve reklam amaçlı kullanılır.

Grafik tasarımın günümüzde bu kadar çok kullanılmasıbirçok kişinin dikkatini çekiyor. Bu durum grafik tasarım nedir sorusunun sorulmasına neden oluyor. Grafik tasarımın sahip olduğu belirli hususlar vardır. Hizalama, denge, hareketlilik oran gibi belirli ölçütleri bulunur. Herhangi bir tasarım oluştururken bu ölçütlere dikkat edilmesi oldukça önemli bir konudur.

Günümüz dünyasında oldukça önemli olan grafik tasarımın tarihi, insanlığın basılı metinlere geçmesiyle başlar. Ancak asıl çıkış noktası, sanayileşmenin başlamasıdır. Sanayi Devrimi ile birlikte dünyanın küreselleşmesi, modern yaşama geçmesi, grafik tasarım için önemlidir. Fotoğraf makinesinin buluşu da grafik tasarımın doğuşunu etkilemiştir. Çünkü izlenimcilik ve post izlenimcilikle resim sanatı farklı bir evreye geçmiştir. Böylece grafik, afiş daha çok kullanılmaya başlamıştır.

Geçmiş dönemlerde grafik tasarım, gravür baskılarla yapılırdı. O dönem grafik tasarımlarını yapan kişiler, ressamlardı. Baskının ortaya çıkmasıyla grafik tasarım, resimden ayrı bir dal olmaya başladı. Günümüzde grafik tasarım, bilgisayarlar üzerinden gerçekleştirilmektedir. FA Creative olarak uzman grafiker arkadaşlarımızla şirketinizin, sitenizin grafik tasarımlarını gerçekleştiriyoruz. Yaratıcı ve renk uyumuna dikkat ederek istediğiniz tarzda iyi tasarımları, size sunuyoruz.

Grafik Tasarımcı Ne İş Yapar?

Grafik tasarım ile ilgili olarak grafik tasarım ne iş yapar sorusu da sorulmaktadır. Grafik tasarımı, bilgisayar ortamında gerçekleştiren kişilere grafik tasarımcı denir. Mesajı görsel yollar kullanarak kitleye aktarmak için afiş, logo, dergi, kitap gibi kanallarda yayınlanmasını sağlar. Görselliğin yanında yazıyı da kullanarak sanatsal etkilerle birleştirip tasarım yapan kişilerdir.

Grafik tasarımcılar, müşterilerin tasarımını istediği konuyla ilgili bilgi toplar. Ardından müşteriye geri dönüş sağar. Tasarımın yapılacağı konuyla ilgili ana tema hazırlar. Konuyla alakalı kavramlarla ilgili görsel düzenlemeleri gerçekleştirir. Basımı yapılacak görselin veya yayınlanacak görselin tasarım aşamasından başlayarak bütün süreci takip eder.  Bu süreçte denetimi sağlar ve tasarımın sonucunu gerçekleştirir.

Grafik tasarımcının hayal gücünün yüksek olması beklenir. Bunun dışında popüler dünyayı takip eden, görsel gücü yüksek, gelişen teknolojiyi takip eden biri olması gerekir. Grafik tasarım bölümü meslek liselerinde olduğu gibi üniversitelerin fakültesinde de bulunur. Bu bölümlerden mezun olan kişiler, kendini ilerlettiği takdirde reklam ajansları, tanıtım sektörleri, sanat yönetmeni gibi meslek gruplarında çalışabilirler. Freelancer olarak da grafik tasarım mesleğini icra eden kişiler bulunur.

Grafik tasarım için hizmet veren birçok ajans bulunmaktadır. İstanbul grafik tasarım ajansları arasında FA Creative firması olarak deneyimli ve uzman grafik tasarımcı arkadaşlarımızla hizmet veriyoruz. Bu alanda şirketiniz, web sitenizle ilgili olarak logo, afiş tasarımlarınızı gerçekleştiriyoruz. İstediğiniz tarzda tasarımları profesyonel bir şekilde ortaya çıkmasını sağlıyoruz.

Grafik Tasarım Programları

Grafik tasarımıyla alakalı en önemli noktalardan biri de kullanılan programlardır. Günümüzde kullanılan teknolojinin etkisiyle bilgisayar programları her geçen gün gelişiyor. İstanbul grafik tasarım için kullanılabilecek birçok program mevcuttur. Bu programlar sayesinde grafik tasarımcının hayal gücüne bağlı olarak birçok tasarım yapılabilir. Bu programlarda içinde karşıtlık, simetri, oran gibi çok fazla ölçüt bulunur.

Bu programlar arasında Corel Drow, genel anlamda baskı grafiklerinde kullanılan bir programdır. Bu program vektör tabanlı bir programdır. Kartvizit, broşür, el ilanı gibi ürünlerin tasarımında kullanılır. Adobe Illustrator programı da vektörel tabanlıdır. Oldukça gelişmiş bir program olarak bu programda baskı için kullanılır. Oldukça gelişmiş bir program olduğundan genellikle profesyoneller tarafından kullanılır.

Grafik tasarımı konusunda kullanılan programlardan bir diğeri de Adobe InDesign’dır. Bu programla tasarımın yanında yaratıcılığınızı da geliştirebilirsiniz. Altyapısı, renk, gölge ve ölçü ayarları sayesinde yaratıcılığa uygundur. Adobe Photosop programıyla bir resim üzerine başka bir resim kullanarak yeni bir tasarım ortaya çıkartabilirsiniz. 3DS Max programıyla 3 boyutlu çalışmalar için kullanılır.

Tasarım için kullanılacak bir diğer program da Adobe Flash ve ActionScript programlarıdır. Bunun dışında yine vektör tabanlı olan bir çizim tasarım programı Free Hand programı da sıklılıkla kullanılmaktadır. Bir Web geliştirme programı olarak da Adobe Dreamweawer kullanılabilir. Sayılan tüm programlar belirli bir amaca göre hazırlanmıştır. Bu programlardan işinize uygun olanı tercih ederek grafik tasarımı gerçekleştirebilirsiniz.

Grafik Tasarım Niçin Gereklidir?

Günümüz dünyası, artık görsel bir dünya olarak düşünülmektedir. Görsel dünya içinde grafik tasarım da ihtiyaç haline gelmiştir. Grafik tasarım nedir sorusunun cevabından sonra önemli olan sorulardan biri de grafik tasarımın ne için gerekli olduğudur. Gelişen teknolojiyle birlikte grafik tasarım programlarında birçok şey gerçekleşebilmektedir.

Var olan gelişmiş programlarla birlikte bu programları kullanmayı bilmek de oldukça önemlidir. Bu programları kullanarak hayal gücünüzle birleştirdiğinizde ortaya çok renkli ve farklı tasarımlar çıkabilir. İstanbul grafik tasarım için tasarımlar konusunda iyi bir yol izlenmelidir. Tasarımın neden yapıldığı, kimlere hitap edeceği konusunda bilgi sahibi olunması gerekir.

Grafik tasarımlar, günümüzde birçok kolaylık sağlamaktadır. Markanızın vermek istediği mesajı hedef kitleye etkileyici bir şekilde anlatılmasını sağlar. İstanbul grafik tasarım sayesinde yapılan etkili görsellerle kendinizi çok daha ii bir şekilde tanıtma fırsatı yakalayabilirsiniz. Düşüncelerinizin estetik bir şekilde gösterilmesi, müşterilerin ilgisini çekeceğinden kazanç anlamında da büyük kar elde edebilirsiniz.

Şirketiniz, ürününüz ve web siteniz için yaptıracağınız tasarımın uzman eller tarafından yapılması önemlidir. Günümüz, rekabet dünyasında birçok tasarım bulunmaktadır. Profesyonel bir grafik tasarımcısıyla hayallerinizin çok daha ötesinde tasarımlar bulabilirsiniz. FA Creative olarak istediğiniz alanda yapılmasını istediğiniz en iyi tasarımları size sunuyoruz. Hayallerinizin ötesinde tasarımları veriyoruz.

Grafik Tasarım Avantajları

Grafik tasarım konusunda grafik tasarım nedir sorusunun cevabını vermiştik. Peki, Grafik tasarımın avantajları nelerdir? Grafik tasarım, firmanız için hız ve verim kazandıracaktır. Görsellerle anlatmak istediklerinizi anlatabilirsiniz. Reklamlar için kullanılan tasarımların etkisi müşteriyi harekete geçirdiğinden kazancınızı arttırabilirsiniz.

Yaptıracağınız tasarımla şirketinizin bir isminin oluşmasını sağlayabilirsiniz. Logo sayesinde markanız bütünleşir. Böylece işletmeniz çok daha akılda kalıcı olacaktır. Grafik tasarım sayesinde rekabet dünyası için iyi niyetli olduğunuzu iletmeniz açısından da oldukça önemlidir. İyi bir görsel, müşterileriniz size inanmasını sağlayacağından tercih edilen bir marka olmanıza yardımcı olur.

Grafik tasarımla birlikte markanız için iletmek istediğiniz mesajı kitlenize iletebilirsiniz. Profesyonel bir tasarımcı, uyguladığı tasarımlar için kullandığı renklerle markanızı bütünleştirir. Böylece piyasa içinde çok daha güçlü olmanızı sağlayabilirsiniz. Bu profesyonellikle ürünlerinizin satışını çok daha fazla arttırabilirsiniz. Grafik tasarımın, bir diğer avantajı da ikna gücünü de etkilemektedir.

İstanbul grafik tasarım için hizmet veren firmamız FA Creative olarak grafik tasarım konusunda uzman ekibimizle hizmet vermekteyiz. Markanızın daha tanınır olmasını sağlamak ve daha çok tercih edilmek için bizimle iletişim kurmanız yeterli olacaktır. Böylece etkili tasarımlarla müşterilerinizi büyüleyebilirsiniz.

× WhatsApp Teklif İste